Inte en nappfri tjej

Publicerat 2012-07-25 08:22:13 | i kategori Mina barn

Jag har inte en nappfri tjej här hemma, jag har TVÅ!
Cornelia tittade märkligt på sin napp när Leia igår tjoade;
"-Mamma, mamma! Jag klarade det!" när hon vaknade igår.
 
-Mamma, jag har napp här! sa Cornelia. Man såg hur hon funderade.
-Vill du också sluta med din napp? frågade jag och fick en handfull kastad på mig innan jag ens avslutat meningen.
-Jag också stor nu! sa hon och gick iväg.
 
Då gjorde jag samma sak för henne, vi gick in på internet och hon fick välja vilken cykel hon tyckte var finast, och fick gå till skrivaren och skriva ut bilden av den.

Vi bar av på utflykt till havet och ingen av tjejerna frågade ens efter napparna (de brukar kriga om detta annars!). Dock sov Cornelia inte middag då, vilket hon brukar, men det gjorde nog inte så mycket eftersom hon somnade enklare när vi kom hem då.
 
Två gånger vaknade hon inatt, likt Leia. Lite ledsen och mycket mammig. Morgonen började runt 05-06, men vad gör det? Underbara älskade, er mamma är så himla stolt över er!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Postat av: Anonym

så otroligt bra att ha ett storasyskon som dragplåster när det gäller sådana här saker !! duktiga tjejerna !! skönt för dig att ha lite mindre att hålla reda på när lillebror kommer också !

2012-07-25 @ 14:09:42
Postat av: Sofia

Tycker du är himla duktig med dina barn! Det är så kul att läsa om hur mycket du hittar på med dem även om det är lite tungt i graviditeten. Kämpa på :)

2012-07-25 @ 17:13:21
URL: http://soffipropp.devote.se
Postat av: Mikaela - mamma till Viktor <3

Under bara tjejer, vad de är duktiga - båda två! <3 Och de har en riktigt duktig mamma med! :)
Kramar

2012-07-25 @ 21:21:00
URL: http://mikaelalindebrand.blogg.se
Postat av: Linda Blom

Underbara tjejer! : ) Kom tavlan idag? Nu finns dom till försäljning på FORMELI ialla fall : ) Kram!

Svar: Ja, den kom och den var UNDERBAR! Tack fina du <3
Theodora

2012-07-25 @ 22:03:22
URL: http://lindablom.se/
Postat av: frida

Vilka duktiga tjejer nu har :D Men med en sån toppen mamma som dej så kan dom ju inte vara annat :)
Måste va kul å ha en storasyster att se upp till så man kan få göra likadant som henne, toppen ju :)

Kram!!

2012-07-25 @ 23:03:55
URL: http://fritte.blogg.se

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar: