Bankbedrägerier
Publicerat 2012-01-30 20:26:29 | i kategori Vardagsfokus1 kommentarer
"Banken tar aldrig kontakt med dig via e-post eller telefon för att uppmana dig att lämna ut personliga uppgifter som till exempel kortnummer eller koder. Säkerheten i bankens tjänster bygger på att bankens egna system håller reda på nödvändig information och att de hemliga koder eller lösenord som du använder endast är kända av dig. Det är alltså ologiskt att en bank skulle fråga efter sådana uppgifter. "
Intressant hur folk måste lägga enormt mycket energi på att lura andra.
Ett par goda vänner till mig och Patric blev nyligen lurade på en större summa pengar utav en brittisk toppbedrägare som efterliknande PayPals hemsida helt korrekt, fast det var då en falsk kopia av sidan och de blev rålurade.
I deras kontakt med polisen så fick de veta att de inte kan göra något eftersom mannen som lurat dem är så pass skicklig och att FBI krävs för att hitta honom. Det skulle alltså bli en större kostnad för dem att leta reda på honom. Helt vidrigt och det gör mig så arg! Klipp er och skaffa er ett jobb!

(Jag gillar svenskan i detta mail.. hahaha, om ni skall lura
mig kan ni väl i alla fall använda ett stavningsprogram?!)
Swedbank information..
Phishing
Phishing är en variant av bedrägeri som går ut på att "fiska" fram exempelvis bankrelaterad information från kunder som sedan används i brottsliga syften. Det finns flera olika sätt för bedragare att lura till sig information. Exempel följer nedan.
- Internet
Bedragaren försöker få dig att lämna ut personliga uppgifter via falsk e-post eller lockar dig att besöka en webbplats som smittar din dator med ett program som lyssnar av och samlar in information.
Pharming
Vardagshumor
Publicerat 2012-01-30 10:00:00 | i kategori Vardagsfokus1 kommentarer

Fösta bilderna från butiken
Publicerat 2012-01-29 20:06:13 | i kategori UT & IN[REDNING]5 kommentarer
Lever fortfarande på lite lyckorus efter fredagens förhandsvisning av butiken. Vi lärde oss mycket och vet nu både vad vi ska och vad vi inte ska göra inför öppningen på torsdag. Försäljningen gick över all förväntan och vi måste nu beställa in massor för att ens kunna öppna på torsdag, hoppas våra leverantörer kan leverera fort, annars ligger vi risigt till. Tur att vi arbetar med lokalproducerade produkter :)
OK, håll i er, här kommer utlovad bildbomb. Dock kan man ju inte visa för mycket innan den officiella öppningen såklart ;)




Förhandskik
Publicerat 2012-01-28 00:15:25 | i kategori Vardagsfokus0 kommentarer
Nyss hemkommen från får förhandsvisning av butiken!
Åh, vad lärorikt, roligt, stressigt, roligt och skräckinjagande det varit, men visst studsar jag runt lite som på moln.
Imorgon blir det bilder, vill ju bjuda er på en liten kik också såklart :)
Godnatt, om 11 timmar är det dags för badkalas med barnen!
Dagens TO-DO
Publicerat 2012-01-26 08:56:21 | i kategori Vardagsfokus0 kommentarer
. Väcka barn (och mamman?)
. Klä på, packa och rulla till förskolan
. Lämna barn (suck.. ser dem knappt innan man säger hejdå..)
. Hem, packa ihop alla grejor
. Bära sjuttielva saker till lokalen
. Hämta upp massor av tavellister
. Måla det sista i loungen/hallen
. Hitta en lampa som passar i hallen
. Borra, borra, skruva, skruva!
. Organisera upp borden i butiken
. Hämta paket på posten (ännu fler nya produkter, yeey!)
. Möte x3 efter lunch (Alltid pännande!)
. Gjuta nya beställningar
. Lämna ut tidigare beställningar
. Köpa allt på den långa inköpslistan
. Hålla utkik på http://boraskuriren.se som uppdaterar med nya tidningen i eftermiddag!
Ni verkar gilla att jag öppnar butik..
Publicerat 2012-01-26 08:14:16 | i kategori Vardagsfokus1 kommentarer

Tack alla som läser här inne i mitt hektiska liv!
Samtal 11:52
Publicerat 2012-01-24 19:51:49 | i kategori I min mobiltelefon2 kommentarer
-Ja, hej! .... Vad roligt! .....Tack!.... Ja, det stämmer!....Precis!...., säger min Hjärtekollega med sin "Jag-pratar-med-en-viktig-person-röst".
-Ja, vänta så skall jag bara kolla med min kollega snabbt! Fortsätter hon och sedan lägger sin andra hand för telefonen.
-Det är tidningen, de undrar om de får komma nu.
-NU?! svarar jag, fast jag egentligen vill skrika det medans jag tittar ned på min "jag-skall-måla-idag-klädsel" och förbannar mig över valet att gå osminkad till jobbet för en gång skull.
-Självklart! svarar jag och hon bekräftar detta till journalisten, men med påpekning att vi bara skall ut och äta lunch innan.
Ja, för att göra en lång historia kort, så var tidningen hos oss idag. Jag tackar gudarna för att jag blev småbarnsförälder och hittade knepet att göra iordning mig på minimal tid. Detta är säkert ett knep många hittat, med eller utan barn, men jag fann den där och jag tackar mina barn för att ni skrikit och bråkat med mig, för idag behövde mamma verkligen det där knepet!
Så på torsdag får ni kika in nya Borås Kuriren, finns även på nätet http://www.boraskuriren.se/ för de som vill kika in min treminuters-makeover, eller läsa om UT & IN[REDNING]. Jag hoppas ni väljer att titta in det sistnämnda.
Jobb TO-DO
Publicerat 2012-01-24 08:51:39 | i kategori UT & IN[REDNING]1 kommentarer
. Måla klart två dörrar
. Lösa belysningsproblemen i ingången
. Ta emot varuleveranser
. Ligga på trettioelva företag att de skall leverera i tid
. Hitta en ny städfirma
. Måla lite till
. Organisera upp koaset i verkstaden
Påklädning hemma hos oss
Publicerat 2012-01-23 22:20:58 | i kategori Mina barn3 kommentarer
-Mojjon Mamma!
-Ja, nu är det morgon och dags att gå upp.
-Gjis!!
-Ja, grisen får följa med. Nu skall vi ta på oss kläder.
-Ompis!
-Nej, gumman, vi skall inte ha OnePiece på oss idag. Kom nu.
-Pumpa!
-Hahaha. Nej, vi skall inte klä ut oss till pumpa heller.
-Ling-ling?
-Nej, inte Tingelingklänning, busunge. Här, jeans och t-shirt.
(hon tittar argt och lägger armarna i kors)
-Inte!!!! Neija pumpa! (Översättning: Vill inte, Cornelia vill vara pumpa!)

Full rulle
Publicerat 2012-01-22 20:41:18 | i kategori UT & IN[REDNING]2 kommentarer
Om 5 dagar skall vi ha en liten förhandsvisning av butiken och om 11 dagar öppnar vi! Vi har tagit emot produkter från fem olika leverantörer den här veckan och nu väntar vi 22 olika produktgrupper som kommer att levereras innan fredag från ett gäng härliga, svenska, leverantörer.
Jag kan knappt tro att det är sant. Jag skall öppna en butik, på riktigt, om 11 dagar.
Bussyrra och spagettikorv
Publicerat 2012-01-08 22:14:08 | i kategori Mumsigt1 kommentarer
Vi har haft min minsta lillasyster, 6 år, på besök i helgen så det har varit fullt hus här hemma. Blir lite syskonsyndrom på samtliga barn här hemma med många åsikter, men de har varit duktiga och samarbetat och kompromissat.
Jag blev väckt vid fyra av lillan som saknade vår mamma, så vi fick mysa med te och smörgås i soffan sådär mitt i natten/tidig morgon. Tur att man är småbarnsförälder och något "härdad" för att bli väckt. När hon åkte hem på eftermiddagen så sa hon att nästa gång hon kommer vill hon stanna minst tre dagar. Bra betyg för mig!
Jag busade lite med tjejerna igår och sa att jag vägrade laga mat, de tyckte jag var dödsknasig och skrattade så de kiknade. Jag gav dem ett paket korv och spagetti, detta blev resultatet:

Barnens egna spagetti-korv
Vår start på nya året
Publicerat 2012-01-05 21:44:53 | i kategori Samboliv blev separerat liv0 kommentarer






I mitt sovrum
Publicerat 2012-01-03 23:17:26 | i kategori Samboliv blev separerat liv1 kommentarer
-Jag älskar dig med.
-Men ibland är du en riktig pain in the ass.
-Haha, du med.
Vi ler, pussar varandra godnatt och jag somnar i hans famn.
2 år
Publicerat 2012-01-03 00:18:33 | i kategori Mina barn2 kommentarer
Märkligt nog har hon som alltid sover så gott på nätterna nu vaknat och bara vill kramas hela tiden. Antingen håller hon på att bli sjuk eller så är hon bara pirrig inför morgondagens kalas. Hoppas på det sistnämnda, det vore tråkigt om vi skulle behöva ställa in kalaset, men framför allt jobbigt att äta upp efterrätter för 13 familjemedlemmar.. haha

Bilderna tagna 3 timmar innan Cornelia föddes

Cornelia, ett par minuter gammal.


