I min brevlåda
Publicerat 2012-08-31 18:45:41 | i kategori Vardagsfokus2 kommentarer
Räkningar. Reklam. Ja, det är väl det enda jag brukar finna i brevlådan här hos mig. Därför hämtar jag posten kanske en dag i veckan eller så, för att det sällan finns något trevligt där.
Men idag när jag hämtade posten fanns allt annat än räkningar och reklam!
Istället fanns där paket, kort, en napp med hälsning från MAM och en massa fint som gjorde mig alldeles tårögd!
Så många fina som tänker på oss och som vill gratulera, det gör verkligen ens dag mitt i allt nytt och rörigt!
Tack, verkligen tack <3

@ Gina Tricot utförsäljning
Publicerat 2012-08-31 14:22:00 | i kategori Shopping1 kommentarer
Det är nästan som att de visste om att allt i min garderob är uttöjt och fult! När plaggen liksom kostar 25:-/50:-/75:- så kan man ju inte missa att passa på! :)


Sommarkväll med en doft av höst
Publicerat 2012-08-29 20:21:57 | i kategori Vardagsfokus1 kommentarer
Det luktar höst ute.
Jag har inte riktigt bestämt mig för om det känns bra eller ej. Jag känner mig liksom inte riktigt klar med sommaren än, jag skulle vilja hinna med en dag vid havet och jag har ännu inte tröttnat på jordgubbar med socker och grädde!
Men om man vänder på det så är det ju himla mysigt med lite höstmys, en kopp te, ny höstgarderob, köpa lite doftljus och mysa i soffan med en filt.
Det är en fin höst som kommer med mycket skoj! Många av mina vänner väntar barn & mässor, event och andra roligheter står på schemat.
Men kan vi inte få lite, lite mer sommar först?

Godmorgon, Tisdag
Publicerat 2012-08-28 06:20:00 | i kategori Mina barn2 kommentarer

Att natta tre
Publicerat 2012-08-27 20:54:18 | i kategori Vardagsfokus7 kommentarer
Dags att läsa saga med lilltjejen.
Amma. Amma.
Törstig? Jaha. Jag hämtar vatten. Vänta fint.
Gå ner. Vatten. Gå upp.
Uppsnärjd i det blå
Publicerat 2012-08-27 18:08:55 | i kategori Shopping6 kommentarer

Man är inte stor när man är liten
Publicerat 2012-08-27 10:10:15 | i kategori Vardagsfokus4 kommentarer
Hans fot är ett par millimeter längre än mitt lillfinger.
Det är nästan svårt att förstå hur liten han är. Jag måste gjuta av hans små händer och fötter, man glömmer ju av hur små de var!
Han drunknar nästan i bilstolen!

Min väns Babyshower
Publicerat 2012-08-26 15:39:51 | i kategori Vardagsfokus1 kommentarer
För sex veckor eller något sådant så fick jag en inbjudan till en hemlig Babyshower.
Det var min väns syster som i hemlighet ville arrangera ett kalas i all ära för hennes lilla tvåa i magen.
Jag var dock osäker på om jag skulle kunna gå, med tanke på min magkula. Men Jasper verkade vilja gå på kalas och eftersom systern bor i grannkvarteret så bestämde vi oss för att pallra oss dit och träffa min fina vän.
Tack allihopa för en jättemysig Babyshower!


0 kommentarer
Hemma
Publicerat 2012-08-24 22:37:18 | i kategori Vardagsfokus6 kommentarer
Två glada tjejer.
En nöjd pojke.
En promenad till lekplatsen.
En pizzakväll.
Fångarna på fortet på tv.
En säng.
Min säng.
Vi är hemma och det är underbart!
Hem, ljuva hem!



-Min lillebror ligger i lådan!
Publicerat 2012-08-24 16:18:36 | i kategori Mina barn1 kommentarer
-Nu mamma platt mage, lillebror kommit ut ligger lådan här nu! Fin lillebror!
Cornelia 2 år

Vår sista kväll
Publicerat 2012-08-23 19:17:44 | i kategori Mina barn5 kommentarer
Jasper väger inte mer än 2430 gram nu. Inget jag skall oroa mig för, men jag hoppas att han snart går upp i vikt. Vi stannar tills imorgon och hoppas att han vill äta lite oftare.
De gjorde hörseltestet på honom som var felfritt och nu ett även ett PKU-test så han är alldeles blodig i håret och blå i tinningen.
Kvällsolen kikar in genom fönstret nu efter att det regnat hela dagen. Det ser nästan ut som höst där ute. Jag ser fram emot att komma ut imorgon efter att ha varit inomhus sedan måndag, men nu skall vi njuta av vår sista kväll här.
Nu blir det vindruvor, choklad, senaste Mama och snart "Halv åtta hos mig".

Varför det är fullt på BB
Publicerat 2012-08-22 23:51:26 | i kategori Vardagsfokus5 kommentarer
Jag sover som en kunglighet med min lille prins vid min sida, presenter & blommor, och mina föräldrar har försett mig med en RIKTIG mamma-goodiebag som innehöll massor av godsaker och mammatidningar.







Underbara älskade ♥
Publicerat 2012-08-22 19:56:37 | i kategori Vardagsfokus11 kommentarer
Jasper skall han heta.
Nu skall vi snart äta kvällsmat och imorgon får vi nog åka hem.
Tills dess njuter vi av att göra absolut ingenting.


21 Augusti 2012
Publicerat 2012-08-22 13:54:00 | i kategori Vardagsfokus19 kommentarer
Tänk om det var någom som kunde ha vetat att min lille son skulle födas tio minuter senare, och sagt det till mig? Då hade jag nog varit mer lugn när de sista värkarna kom.
Jag får en kort paus och hon bekräftar att vi inte har några 6 centimeter, utan att han kommer.
Min son föddes två minuter efter det. 02:52.


När en bild säger mer än tusen ord
Publicerat 2012-08-21 13:36:10 | i kategori Gravid49 kommentarer

Status
Publicerat 2012-08-21 01:25:50 | i kategori Gravid5 kommentarer
Jag kan konstatera att lillebror inte alls följer sina systrars spår och har inte alls lika bråttom ut. Vilket är helt okej. Jag har nu haft sammandragningar i 19 timmar snart, kortaste pausen har varit 1 minut och längsta har varit nästan 40 minuter. Men under hela kvällen har det aldrig gått mer än 20 minuter mellan sammandragningarna och nu börjar de tätna och bli mer intensiva.
Jag är extremt lugn. Det behöver jag nu. Försöker andas. Hitta fokus..



Idag är en bra födelsedag
Publicerat 2012-08-20 10:30:00 | i kategori Gravid18 kommentarer
Med Leia var det runt 15 timmar från att jag fick första mjuka sammandragningen, till att hon kom ut.
Med Cornelia var det runt 12.
Med Leia började jag må dåligt och hade det tufft tre timmar ungefär innan hon föddes.
Med Cornelia runt en-en och en halv timme innan.
Med båda tjejerna har mina sammandragningar startat på samma vis, börjat med samma uppehåll på 10-12 minuter, som sedan minskat i samma takt som sammandragningarna blivit starkare. De har aldrig stannat av eller brutit mönstret.
Jag har något att se fram emot idag. Jag kände min första sammandragning imorse 05:22 och har känt dem med 10-12 minuter mellanrum sedan dess. De har inte stannat av eller brutit mönstret..

Natt eller morgon?
Publicerat 2012-08-20 05:55:12 | i kategori Gravid1 kommentarer
Jag har inte somnat än. Legat här sedan midnatt och försökt , men krypen i benen blir bara värre och värre. Jag har duschat dem iskallt 4-5 gånger men det hjälper inte. Känns nästan som slöseri med tid att ligga här, jag hade ju kunnat göra någon form av nytta istället.
Barnen vaknar om 2-3 timmar och jag skall på mödravård om 7. Jag blir trött bara av att tänka på det. Vill bara kunna sova, om ens en liten, liten stund. Det känns ofattbart att kroppen ens orkar, mirakulöst!
Bakom mitt bittra skal är jag dock rätt nöjd med tillvaron. Ser fram emot den här veckan.
Tjejerna frågar vilken dag lillebror kommer och hur många fingrar det är kvar. Jag har fått säga att han är lite busig och hemlig, så att han inte riktigt talat om det mer än att det är snart. De fnissar av förväntan och verkar se fram emot det.
Nu fick jag onda sammandragningar igen.. Vill han ut idag? Det hade ju varit trevligt må jag säga, då kanske jag får sova redan inatt utan halsbränna? :)

Check!
Publicerat 2012-08-19 16:02:00 | i kategori Gravid4 kommentarer
Där var den sista punkten på listan avklarad! Sortering av lillebrors kläder -Check! (Tack än en gång Emelie för allt fint jag fick av dig också!)
Det är som ett stort lugn som lagt sig över mig nu. Självklart hade jag velat städa lite mer där eller fixa lite mer där, på 120 kvm finns det ju alltid något att fixa med, men jag är nöjd nu. Det viktiga är klart!
Nu står en ny vecka vid dörren och mödravårdsbesök varannan dag. Graviditetsvecka 39, såhär gravid har jag aldrig varit. Hoppas på tålmodiga tjejer som kommer få flänga runt så nu. Är inte alltid så roligt för dem att hänga med överallt, men de är superduktiga (oftast).
Känns som om jag lägger min sista tid som tvåbarnsmamma bakom mig nu, vilket är en helt fantastisk känsla! Nu kommer de vara tre resten av sina liv, mina barn.


ToonCamera i mitt vardagsrum
Publicerat 2012-08-18 14:16:00 | i kategori Inredning2 kommentarer




ToonCamera finns i AppStore och kostar 7:-
Ganska rolig faktiskt må jag säga, lite som att flytta in i en serietidning.
Lördag
Publicerat 2012-08-18 11:57:40 | i kategori Vardagsfokus2 kommentarer
Tjejerna leker hos sin pappa idag. Det är tomt och skönt på samma gång. Skönt att hinna med lite här hemma, tvätt & röjning står på listan, men man saknar ju dem så fort de gått, det blir ju lite ensamt.
Att-göra-listan börjar dock bli liten nu. Lillebrors fina Teutonia-vagn skall jag dammsuga ur tänkte jag och vädra madrassen och innertyget. Tjejerna har ju lekt lillebror-lekar med sina dockor de senaste tre månaderna så jag tänker att det kan vara bra. Annars så är allt jag ville få gjort klart. Jag skulle behöva köpa ett bäddset till, då han bara har ett, en fårfäll och en bärsjal. En liten leksak att fästa i vagnen hade varit fint, men annars så är även inköpslistan slut.
Jag börjar känna mig redo. TENS-apparaten var inte så svår som jag upplevde från början och vi är nu riktigt bra vänner jag och den lilla mackapären. Snart är det slut. Snart är han här, min lille son.

Blogghistorik //Dagens skratt
Publicerat 2012-08-17 16:30:00 | i kategori Vardagsfokus2 kommentarer
"-Varför har jag inte slängt dessa saker?" -Top 10
*En gammal nässpray som min hund, som jag hade för många år sedan, bitit sönder
*En McDonald´s T-shirt med texten: "Glöm inte kaffe och kanelbulle efter maten! Endast 15:- "
*Ett utbrunnet Yankee Candle-ljus
*Minst 10 gamla BH-ar som är minst 10 år gamla och minst 10 storlekar för små
*En gammal LG-laddare från min förr-förr-förr-förr-förra telefon, som är borta.
*18 (exakt 18!) stycken gamla mascaror
*Flera ton av gamla veckortidningar! (Hur många gånger tar man upp och läser dem igen?! Aldrig! Hur många gånger ser du nån säga: "-Hmm.. nu ska vi kolla in förr-förra årets mode i en gammal VeckoRevyn?" )
*Mina älskade gamla jeans, som dessvärre är trasiga ÖVERALLT, de går inte att rädda, men jag slänger de aldrig!
och sist..det mest konstiga..
*Ett par turkosa stringtrosor som jag inte vet vem de tillhör!
En gravid kvinnas kvällsnöje
Publicerat 2012-08-16 20:00:00 | i kategori Gravid2 kommentarer
Kommit hem efter att ha spenderat eftermiddagen med en fin vän i knalleland. Ett cykellås till tjejernas cyklar och lite myskläder till BB fick följa med hem och nu så tittar tjejerna på My little pony.
Jag hyrde med mig en TENS-apparat idag på mödravården. Sitter och skall lära mig den här.. Ehh.. Ja.
... Det blir nog bra.

Mvc
Publicerat 2012-08-16 15:32:00 | i kategori Gravid2 kommentarer
Ny kontroll idag.
Åkte iväg igår och för att upptäcka att det var idag, så idag slapp jag i alla fall åka iväg i onödan.
Bebis mår bra, är inte fixerad, ligger med huvudet nedåt och hjärtat pickar på fint. Efter att jag berättat om min goda vän som kommit till förlossningen med vattenavgång och att de först DÅ upptäcker att lille bebisen ligger i säte så blev min barnmorska lite orolig när hon inte kunde känna lillebrors ben. Men till sist så kunde vi lokalisera honom och han ligger med huvudet nedåt med all säkerhet.
Dock så är mitt blodtryck högt igen. 120/100 var jag uppe i nu, och när vi tog om den 20 minuter senare så var det oförändrat, så nu väntas kontroller varannan-var tredje vardag fram tills han föds.


En eftermiddag på stranden
Publicerat 2012-08-15 17:37:20 | i kategori Mina barn2 kommentarer


Värktimer
Publicerat 2012-08-15 09:22:00 | i kategori Gravid4 kommentarer
Nu kan man strunta i block, penna och klocka när man vill ha koll på värkarna hemma!
Dagens smarta app; Värktimern!
Supersmart när man ringer förlossningen att ha koll på hur värkarna är, eller för människor som jag, som gillar att ha koll!


Som man bäddar..
Publicerat 2012-08-14 11:09:00 | i kategori Shopping5 kommentarer
Som man bäddar får man ligga, och den här lille killen kommer ligga ombonad av de underbara kärleksfigurerna från LUNDMYR. Bara det bästa är gott nog!
Tack Jessica för den underbara presenten! Här kommer lillebror sova som en prins!

Hej Lillebror i magen, vecka 36+6!
Publicerat 2012-08-13 11:23:20 | i kategori Vardagsfokus3 kommentarer
Nu kommer du snart till mig! Snart får jag hålla i dina små händer och snart får jag sova bredvid dig. När som helst. Känslan av att du kan vara här imorgon är jättemysig. Varje dag är spännande. Det kanske dröjer några timmar, dågra dagar eller någon vecka, men kommer -Det kommer du göra!
Jag har även tvättat alla dina kläder, bäddat din säng och börjat ta upp alla dina saker. Din säng är så himla fin med Lundmyr-bäddset och det fina rutiga spjälskyddet! Det är som om jag vill bo där själv! Du behöver dock en hylla eller någon byrå, men det får bli ett senare problem.
En babygunga har du fått tack vare din fina morfar också som står här i vardagsrummet och väntar på dig. Dina systrar har provat den med alla dockor som finns och den verkar fungera bra. Spännande att se sedan när du får testa den!
Så nu saknas bara du!

Förlossningsbrev-tips?
Publicerat 2012-08-12 16:59:01 | i kategori Vardagsfokus9 kommentarer
Har ni några tips till mig? Något som du skrev som du tyckte var viktigt?
Dela gärna med er till mig!

Söndag & streck på magen
Publicerat 2012-08-12 06:35:00 | i kategori Vardagsfokus5 kommentarer
Solen skiner, vilket piggar upp. Speciellt efter att ha somnat strax efter 04:00 igår (eller det är ju idag, typ nyss!). Halsbrännan är vidrig nu, det går bara inte att somna med den, och sedan kryper det i benen något så fruktansvärt så jag ligger och sparkar med dem eller går upp för att vandra fram-och-tillbaka i hallen.
Cornelia vaknade nu och började prata om fåglar. Hon läser ljudbok, tänker att vi inte vill väcka Leia riktigt än, då hon somnade sent igår.
Igår var en bra dag, hann med mycket fix utan att ha stressat med det. Till och med städskåpet (fd. skräpskråpet) är städat nu. Tvätt, lillebrors saker, spjälsängen, byte av allas sängkläder, sortering av filmer, rengöring av köksmöbler, kök och dörrar. Check, check, check!
Nu kan snart lilla bebis komma, vill bara packa min BB-väska och skriva det där förlossningsbrevet först. Känns som jag fick tid med det nu med min morgonpigga lilla donna.
Han hoppar runt där inne och magen ser ut som en torktumlare. Lade märke till att jag med tjejerna hade det där strecket, ni vet? Den där lodrätta linjen mitt på magen? Ja, med båda tjejerna hade jag den, men inte med lillebror.
Vad heter den? Åh, irriterande, det sitter på tungspetsen.
Är det vanligt att man inte har det när man väntar pojkar, någon som vet? Kanske bara är en slump annars, vilket känns mer troligt.
Många kommenterar när jag är ute att jag har en "riktig pojkmage", vilket låter så töntigt, men jag vill nog säga att den inte är lika "bollig" och rund som jag upplevt den med tjejerna.
Nu blir det att hoppa i myskläderna. Morgonmys med liten tjej är aldrig fel.



Tvättdag vs. Vilodag
Publicerat 2012-08-11 11:10:23 | i kategori Gravid1 kommentarer
Idag skall det bannemej bli saker och ting gjort! Idag är det den dagen som jag först gissade att Lillebror skulle komma till världen på. Har drömt hela natten att vattnet gått.
Men Lillebrors saker skall i alla fall tvättas och jag skall röja undan i garderober och skåp så han kan få flytta in ordentligt när han väl är redo. Man kan ju inte bo i påsar heller, stackars barn! Så nu rycker jag alla prislappar och extraknappar från allt fint & nytt och in i tvättmaskinen med parfymfritt tvättmedel.
Men.. ja, det var ju det där med vila...


Lite utav allt som lillebror fick på Babyshowern förra helgen.
Tack alla fina vänner!
Fredagsmys
Publicerat 2012-08-10 19:42:00 | i kategori Mumsigt4 kommentarer


Igår var en sådan dag
Publicerat 2012-08-10 12:06:01 | i kategori7 kommentarer
Samtidigt så är det ju så logiskt. Det är ju just så jag uppfostrat dem. När de städar, gör bra saker, snälla saker och saker som är lite tråkiga för dem, så belönar jag dem med beröm, roliga saker och glada stunder. Lördagsgodis, veckopeng.
Jag känner hur mina ben liksom skriker åt mig, men jag lyssnar inte.
"-Mamma kommer, jag är bara lite snigel-långsam!" svarar jag och de tittar på mig i trappan.
"-Titta mamma! Alla saker ligger i lådorna! Vi har hjälps åt tillsammans och inte bråkat en enda gång!"
De visar mig den där lådan och den där hyllan. Där har de ställt de där böckerna och lagt kuddarna fint där borta i sängen. Ju mer jag berömmer dem, desto lyckligare blir de och vill visa mer.
"-Har du ont mamma?" frågar hon mig oroligt och nu vill jag gråta.
"-Ingen fara älskling. Nu går vi ut!"
Namnförslagen
Publicerat 2012-08-10 08:11:00 | i kategori Gravid1 kommentarer
Jag blev jätteglad för att jag även fick norska namnförslag som Eivind och Simen!

En ponny
Publicerat 2012-08-09 09:11:00 | i kategori2 kommentarer

Den magiska veckan
Publicerat 2012-08-08 21:39:00 | i kategori Gravid2 kommentarer
Jag hoppas, bönar och ber för att han i alla fall väntar en vecka till den här lille grabben, men man vet ju aldrig.Tänk om jag skulle kunna få glädjen att gå ÖVER tiden? Tror jag är en av många få som gillar den tanken! Han är så liten än, skulle vilja att han fick stanna, men barnmorskan tittade på mig och sa att jag borde ha väskan packad NU. Han ligger långt ned och hans rörelser är inte längre lika aktiva.
Jag har infunnit mig i ett märkligt lugn, ett lugn jag känner igen. Jag har känt det förut. Rättare sagt två gånger förut. Som någon slags förberedelsefas. Jag blir helt tokig av att det blir stökigt, som att jag "boar" mig, och förbereder huset för den nye lille krabaten.

En oväntad present
Publicerat 2012-08-08 15:59:48 | i kategori Gravid3 kommentarer
Den senaste tiden har jag stött på många människor som på ett eller annat sätt inte gjort annat än förstört. Allt från den man trodde var närmast, till inbrottstjuvar och främlingar.
Som om människor hade glömt av sitt uppdrag att finnas för varandra, är det nästan så att man själv glömmer av att det finns så många fina människor bakom, framför och runt omkring de där andra.
Ibland behöver man bli påmind. Tack! Verkligen tusen, tusen tack.


Gravidlycka
Publicerat 2012-08-08 09:58:58 | i kategori3 kommentarer

Jag och min fina vän på min babyshower
tack för att ni fortsätter hjälpa mig!
Tips på pojknamn efterlyses!
Publicerat 2012-08-07 15:04:00 | i kategori31 kommentarer


Väkommen till familjen, George!
Publicerat 2012-08-07 09:18:00 | i kategori Shopping2 kommentarer
Lillebrors nalle har kommit hem och Blake, Theo, Spangles, Cindy, & Eli har nu en ny vän, George.
( På Kurragömmas facebooksida uppdaterar de med påfyllningar av nallar och annat fint ständigt! Såg dessutom en spännande tävling med vinst från Bombadill!)
Välkommen George till familjen!


Kvällsro
Publicerat 2012-08-06 23:01:04 | i kategori Gravid2 kommentarer
Besöket hos mödravården gick bra och jag har INTE havandeskapsförgiftning, wiiie!! Prover och blodtryck visade bara bra och jag fick en ny tid nästa vecka, men allt ser bra ut. Så nu är det bara att luta sig tillbaka och invänta den lille grabben. På lördag är det den 11e, det datum som jag gissat att lillebror kommer. Jag har tidigare gissat på mina tjejer när jag väntat dem och har haft fel båda gångerna -Men EN dag. Nu får vi se.
Den här veckan MÅSTE jag packa BB-väskan, göra klart hans vagga, bädda hans säng, tvätta alla hans kläder, sortera garderoberna och göra plats för honom. Hans saker ligger liksom i påsar. Ett förlossningsbrev skall också komponeras. Hjälp, hur skall jag hinna detta då? En sak i taget. Var sak har sin tid.
På bordet står min enorma blöjtårta som min fina granne Sofia "bakat". Den är så fin! Jag undrar om jag någonsin kommer vilja "förstöra" den. Den får stå som prydnad ett tag till. Den piggar upp mig :)
Kika in blöjtårtan HÄR !

I väntrummet
Publicerat 2012-08-06 13:05:59 | i kategori Gravid2 kommentarer
Sitter i väntrummet på mödravården och inväntar min provtid. Nu hoppas vi att proverna visar att jag inte fått havandeskapsförgiftning. Lillebror leker cirkus i magen och de bredvid mig skrattar åt att det ser lite roligt ut. Håll tummarna för oss!

Min Babyshower
Publicerat 2012-08-05 21:38:00 | i kategori4 kommentarer
Jag fick välkomna mina gäster i regnet och till en riktig "Svensk sommar"-picnic och tipspromenad inledes med paraplyn i högsta hugg. Runt 16:00 så klarnade det upp och fem minuter senare var himlen klarblå. Man kunde inte ana att det just regnat. Vi kunde ta fram dukningen igen och helt plötsligt hade jag precis den festen som jag hade önskat mig.
Min mamma hade bakat gudomligt goda små äpplepajer, kanelbullar & havrekakeklubbor som alla imponerades av! Den mirakulösa kvinnan lyckades åstakomma allt detta på en morgon! Vart är dessa gener hos mig? De försvann visst vid leveransen.
Vi åt även nybakade frallor med olika pålägg och drack saft i stora lass (ja, det måste man ju när man har picnic!).
Vinnaren, min fina Becka, hade 5 av 7 rätt, vilket hon var ensam om. Grattis vännen! Hon vann en betongsten som jag själv gjort.
Sedan fick alla gissa namn. Tävlingen var enkel och på ett träd satt de 100 mest populära pojknamnen 2011 och alla skulle välja 5 namn som de trodde jag tyckte om. Jag valde då också 5 namn som jag tyckte bäst om, och den som hade flest överens med mig vann. Vinnaren blev min mamma, som även gissade närmast på mitt magmått. Hon gissade 102 och det var 104. Hon vann en Betongstjärna med texten "Fånga dagen".
Sedan blev jag överöst av underbara presenter! Jag är helt chockad över allt fint som lillebror fick. Massor av kläder, leksaker, snuttedjur, spjälskydd & saker till spjälsängen och till och med en blöjtårta och en hemmagjord spjälsängsmobil!
Tack mina underbara, fanatstiska vänner! Tack min familj, ni gjorde festen!





Att inse att man helt enkelt är bättre på något annat..
Publicerat 2012-08-05 10:13:42 | i kategori Mumsigt0 kommentarer
Ja, jag gick och lade mig klockan 03:52 igår. Jag satte mig ned, tittade ut över mitt kök (läs kaos) , och fick helt enkelt inse det faktum att jag är bra på många saker, men det är INTE att baka! Babyshowern idag kommer bli minst sagt intressant...


Baka baka liten kaka
Publicerat 2012-08-04 11:55:38 | i kategori Mumsigt2 kommentarer


Babyshowerförberedelser
Publicerat 2012-08-03 15:51:00 | i kategori1 kommentarer
Vi skall vara ute, prognosen ser lovande ut och familjen och närmaste vännerna kommer.
Mina föräldrar håller på med något fuffens och hemligheter med lekar och bakeri-påhitt och igår stod även jag, som aldrig bakar, i köket med deg och plåtar. Det är roligt att få göra något som man ser fram emot! Jag gör ju inte så många knop med den här stora bollmagen.
Imorgon skall min Helena och jag baka och förbereda hela dagen.
När jag väntade Leia hade jag en Babyshower med massor av bakverk och lek. Den här gången blir det lite annorlunda. Spännande!

Vem bestämmer?
Publicerat 2012-08-03 09:56:49 | i kategori1 kommentarer
När jag är såhär trött och vaknar såhär mycket på nätterna är det guld värt att Cornelia, som vaknar runt 07 varje morgon oftast, kan ligga och läsa själv en liten stund på morgonen bredvid mig, eller att Leia kan sätta sig och läsa medan jag nattar Cornelia på kvällen och så vidare.
Theodora ♥ VEM-appen



Mödravård & en underbar överraskning
Publicerat 2012-08-02 17:17:16 | i kategori Gravid9 kommentarer
Mödravårdsbesök idag och möte med min nya barnmorska. Min ordinarie barnmorska har semester hela augusti så jag har fått en ny som kommer följa mig in i slutet här. Känns relativt bra ändå, speciellt efter att ha mött henne. Hon förstod sig på mig bra och fick mig att känna mig trygg i alla mina funderingar just nu.
Allt verkade bra, men mitt blodtryck, som i vanliga fall är något lågt, var nu högt istället. Vi tog om det ett par gånger men det visade 120/95 upp mot 100 sa hon. Det säger inte mig någonting. Jag är värdelös på sådant där. Hon sa att de drar gränsen vid 90 så 95 upp mot 100 är för högt. Jag fick lämna urinprover som visade spår av äggvita, säger inte mig heller så mycket. Men det var inte bra i alla fall. Ny tid på måndag och ännu mera tillsägningar om vila, vila och ännu mer vila.
Efter att ha flängt bland barnmorskor och läkare så tog min fina vän med mig på en överaskning. Hon sa att jag skulle få min babyshowerpresent redan idag och att jag fick följa med henne. Jag fattade ingenting. Trodde vi var påväg mot en barnbutik, men jag blev istället lurad till FRISÖREN! Hennes fina syster Elin väntade på oss på Zaxendos och mitt slitna hår fick sig en underbar förfriskning! Jag som inte klippt mig sedan mars (eller var det februari?!) och jag är så himla nöjd! Hur fin present var inte det då?

Tusen tack, fina Thessan för att du gav mig den fina presenten att få gå till frisören!
Tack Elin på Zaxendos för ett riktigt proffsigt jobb med mitt hår!
Lockigt och fint fick jag det dessutom! ♥
Lillebror, inte så liten?
Publicerat 2012-08-01 19:22:12 | i kategori Gravid2 kommentarer






