Lycka är att kladda -Massor!

Publicerat 2009-06-27 10:12:28 | i kategori Samboliv blev separerat liv
4 kommentarer



Frukosten är nu avklarad och nu väntar en underbar lördag i solskenet.

Kanske man skulle ta en liten runda på stan och köpa något till vårt nya hem? Eller ska man bara slappa i solen hela dagen? Kanske packa upp en låda? Eller bara läsa en tidning?
Vilka underbara dilemman -Jag ÄLSKAR att ha semester!

Hej Gamla Staden Långt Borta!

Publicerat 2009-06-26 13:01:00 | i kategori Vardagsfokus
4 kommentarer

Jag skriver till dig för att tala om att jag är otrogen med en annan stad. Den är ny, snyggare och mer spännande än du! Jag är ledsen, men jag behövde helt enkelt något nytt i mitt liv och där stod den nya med öppna armar precis vid rätt tidpunkt då jag behövde det som mest.

Jag har bott hos dig sedan 2001 och jag har haft ganska många bra dagar hos dig. Hos dig har jag träffat mina vänner som kommer att följa med mig genom resten av mitt liv, och jag träffade Patric som idag är pappan till mitt barn. Jag kommer sakna mina vänner något så oerhört när jag inser hur längt borta de är ifrån mig, och jag räknar med att du tar hand om dem väl!

Jag och den nya staden kommer jättebra överens och vi har något speciellt tillsammans! Vi har kommit till det mest mysiga radhusområde man kan hitta och Leia älskar det! Vi älskar det allihopa, och då har vi ännu inte testat poolen som finns på gården i mitten av alla hus. Man hör barnen plaska där på dagarna och det är rätt mysigt.

På onsdag kommer jag till dig igen och stannar i fem dagar, men sen vet jag inte när jag kommer till dig igen. Jag har ju en ny nu.

Deppa inte ihop, det är inte dig det är fel på. På onsdag kommer jag och hämtar mina sista grejor. Tack för den här tiden!



 

Michael Jackson död

Publicerat 2009-06-26 00:35:16 | i kategori I min mobiltelefon
3 kommentarer

Inkommande meddelanden
 Från: Mamma 25 Juni 2009 23:51

"Michael Jackson är död!
Han blev 50 år.
Mamma"





Läs på  Aftonbladet om Michael Jacksons död.

Tropicana Summer Berry Limted Edition

Publicerat 2009-06-25 22:11:37 | i kategori Vardagsfokus
2 kommentarer



Testade precis Tropicanas SommarJuice med jordgubbar, hallon, äpple och apelsin.
Mmmmmmmmm...
Testa du med, den var verkligen helt underbar!

En treårings undran

Publicerat 2009-06-24 22:22:29 | i kategori Vardagsfokus
2 kommentarer

- Theodora, Vart är Leia?
- Leia är i den nya staden långt borta.
- Ensam?!
- Nej! Hon är ju där med sin pappa Patric.
- Men när kommer hon hem?
- Men hon har ju flyttat dit, jag skall åka dit imorgon efter jag har gjort mitt körprov.
- Men.. när kommer hon HEM?
- Jag kommer bo där med henne, och med hennes pappa Patric.
- Men kommer hon aldrig hälsa på mig?
- Jo, självklart kommer vi att hälsa på!
- Bra.


Min yngsta lillasyster 3,5 år i Söndags om hennes undran vart
min dotter tagit vägen efter att vi bott hos dem i sex veckor.

Det bästa med en egen trädgård

Publicerat 2009-06-24 21:08:14 | i kategori Samboliv blev separerat liv
1 kommentarer



Är att man kan ha en egen pool, tycker Leia 16 månader.
Så vi har mycket lek och plask att se fram emot denna sommaren!
Helt underbart!

Hos dig är jag stark, hos dig är jag underbar!

Publicerat 2009-06-24 01:27:14 | i kategori Samboliv blev separerat liv
1 kommentarer

Hejdå vardagen! Hej hej Semester!

Publicerat 2009-06-23 22:33:06 | i kategori Samboliv blev separerat liv
4 kommentarer



Nu har jag åkt hem.
Hem till min nya stad långt borta.
Kommer att ta ett tag innan det känns som mitt hem,
det kommer ta ett tag att komma iordning,
men med körkort eller inte så känns det helt fruktansvärt underbart
att vara HEMMA!

Lådorna börjar nu att packas upp,
de första gardinerna är nu på plats.
Tv:n sitter på väggen och jag funderar över
hur jag önskar att mitt nya hem ska se ut.

De är de enda problemen som jag kommer att
låta mig själv fundera över när jag nu har semester!
Det andra får vänta en liten stund.

Jag ska njuta av varje sekund i denna ljuva sommartid.
För innan jag vet ordet av kan den vara borta.

Idag är jag tacksam över att få vara vid liv.

En servett

Publicerat 2009-06-23 17:06:49 | i kategori Vardagsfokus
6 kommentarer

Efter uppkörningen kollade jag på min telefon, 9 missade samtal och 4 meddelanden mottagna. Jag orkade inte ringa upp utan gick iväg på en avskild plats för mig själv. Solglasögonen gömmde mig för allmänheten och det kändes bra. Jag behövde bara stänga av en stund.

När jag förra veckan gjorde teoriprovet så köpte jag mig en smörgås som jag åt innan provet, tillsammans med min smörgås fick jag en servett. En sån där som man alltid slänger bort, men av någon konstig anledning så hittar jag den ihopvikt i min väska när jag sitter där på min avskilda plats bakom mina solglasögon.

Kanske jag kände på mig att jag skulle komma att behöva den servetten.


Själklart går inte livet under av att man misslyckas en gång, men besvikelsen är ändå oundviklig. Nu jobbar jag på att resa mig upp och köra igen. Jag ska bara ha lite semester först.





1 timma och 25 minuter kvar...

Publicerat 2009-06-22 09:22:05 | i kategori Vardagsfokus
5 kommentarer

... Sen kör jag upp. Är så nervös att jag höll på att kräkas nyss. Vill verkligen klara det här, och åka hem till mitt nya hus med min nya bil. Ser inte riktigt att en 9 timmars tågresa är så spännande.


Nu: Smink och kläder
Sen: Solpromenad till vägverket
10:45 Uppkörning

En säkerheltskontroll

Publicerat 2009-06-21 23:02:41 | i kategori Vardagsfokus
2 kommentarer

Imorgon gäller det, 10:45 så skall jag köra upp. Mitt första försök som också kan bli mitt sista försök. Jag försöker hålla nerverna i behåll och låta bli att tänka på hur stort det skulle vara om jag verkligen klarar det imorgon. Vad jag skulle göra och hur jag skulle reagera.

Jag började oroa mig för säkerhetskontrollen. Det kan ju vara så simpelt att man skall ställa in stolen till att man skall kolla alla däck, bromsar, lampor, vätskor och föreslå lösningar om problem skulle uppstå. Jag har gått igenom det hundra gånger nu men funderar ändå kring den attans säkerhetskontrollen.

Sen började jag fundera över säkerhet i allmänhet. Hela uppkörningen handlar ju egentligen om att jag skall bli godkänd som säker i trafiken. En vanlig kommentar bland människor har de senaste dagarna varit; "Har du tur så är det över på 10 minuter och du bara fått köra runt lite snabbt! Då blir du inte underkänd!" men jag har en annan synvinkel.

Skulle jag bli underkänd på min uppkörning så kan jag tacka Vägverkets kontrollant för att inte skickat ut mig i trafiken, för är jag inte säker i trafiken vill jag ju heller inte köra bil. Jag vill inte utsätta min familj eller vänner som kan åka med mig för fara i trafiken där allt för många dör varje år. Då är ett underkännande väldigt litet i jämnförelse med att någon skulle dö i min bil.


Privat meddelande!

Publicerat 2009-06-20 23:59:10 | i kategori I min mobiltelefon
3 kommentarer

Min telefon har kommit på villovägar!
Den kommer tillbaka till mig imorgon,
och då ringer jag upp alla som sökt mig!

Jag är alltså inte dödad i midsommartrafiken,
eller ligger på sjukhus,
jag har bara ingen mobiltelefon för tillfället.




(Kanske kan låta konstigt, jag älskar att tala, umgås och sms:a i telefon,
men vet ni hur skönt det faktiskt är att INTE ha mobiltelefon på en helg?)
TESTA!

Körkort vs. Tåg

Publicerat 2009-06-20 12:14:44 | i kategori Vardagsfokus
6 kommentarer

Om 48 timmar så vet jag. Då vet jag om den långa vägen till körkortet är över. På måndag 10:45 så gäller det. Uppkörningen. Teoriprovet i onsdags gick galant, så nu är det bara körningen kvar.

Efter det ska jag ÄNTLIGEN åka hem, hem till min nya stad långt bort. Men det stora frågan är om jag får ta min nya bil med mig för första gången eller om det är en tågbiljett jag får köpa. Spännande. På måndag gäller det, det kan vara det sista i den här långa resan, men det kan också bli en stor besvikelse och en enormt lång tågresa.

På söndag skall jag spendera lite tid tillsammans med en god vän och sedan packa de sista sakerna hos mina föräldrar som så vänligt haft mig och min lilla familj hos dem i 6 veckor. De har varit helt underbara och avvarat nästan en hel våning för oss. Vi kommer sakna dem.

Tack alla som stöttar mig och hjälpt mig att komma så här långt! Äran är er!

En midsommar med solstunder

Publicerat 2009-06-20 10:47:27 | i kategori Samboliv blev separerat liv
4 kommentarer



I Varberg sken solen igår när den underbara midsommarmaten avnjöts.
Sen väntade kubbspel med många skratt och bus. 
Men med den lugna kvällen så kom även regnet smygande,
men det var mysigt att sova medans regnet knastrade mot fönstret.
En liten tjej somnade redan klockan 19:00 och sov djupt hela natten
och ändå så bjöd hon sin mamma och pappa på sovmorgon till strax efter åtta.

Glad midsommar där ute!

GLAD MIDSOMMAR!

Publicerat 2009-06-19 11:45:21 | i kategori Vardagsfokus
4 kommentarer

Glad midsommar på er! Nu åker jag till Varberg!

Teoriprovet slutade med en besvikelse

Publicerat 2009-06-18 10:40:46 | i kategori Vardagsfokus
7 kommentarer

Efter att ha lämnat teorisalen, med den tänkvärda tavlan, gick jag och satte mig i solen. Med min smörgås satt jag där och tänkte på förberedelse. Klockan visade att det var en timme kvar till provet skulle starta. Teoriprovet, kunskapsprovet, uppskrivningen, ja, kalla det vad man vill, men starta skulle det göra.

När jag kom till vägverket så välkomnade de mig i receptionen och efter lite väntan fick man komma in i provsalen. De kollade allas legitimationer och placerade oss vid de olika datorerna. Jag fick dator nummer 7.
Jag som egentligen inte tror på lyckotal log. Nummer 7 är min innebandyspelare vs. sambos tröjnummer.

När jag började svara på frågorna så började jag ännu en gång undra varför jag skall veta vad en lastbil får lasta eller väga när jag vill ha körkort för personbil och när alla frågor var besvarade hade jag två alternativ; rätta eller se över. 26 minuter till godo, så jag skulle ha hunnit att se över mina svar. Men jag trycker "rätta". 

Min puls går helt plötsligt upp till max och jag blundar. När jag blundar så föreställer jag mig de där röda bokstäverna som formar ett "underkänt" men jag skall snart bli besviken. För inga röda bokstäver kommer att visas. Jag öppnar ögonen. Bokstäverna är gröna.




I teorisalen, på väggen

Publicerat 2009-06-17 22:18:09 | i kategori Vardagsfokus
3 kommentarer

Då min uppskrivning till körkortet, eller kunskapsprovet som det numera heter, ägde rum idag klockan 13:00 så beslutade jag mig för att innan provet gå till bilskolans teorisal för att friska upp mina körkunskaper in i det sista. Då Patric tog ledigt från jobbet för att vara med Leia hela dagen så hade jag ju ändå gott om tid på mig.

När jag anlände till bilskolan intog jag min position i teorisalen framför en utav de 11 datorer som finns där. Jag valde dator nummer 4, mitt lyckotal. Ja, egentligen tror jag väl inte riktigt på det där med lyckotal, det funkar ju varken på chockladhjul,lotter eller något annat, men av någon konstig anledning så håller man på sitt lyckonummer ändå.

Killen som satt bredvid fick stora gröna GODKÄND stämpar över skärmen och blev klar med alla delar. Jag fick stora röda UNDERKÄND stämpar och i teoriutbildningen hade jag fortfarande tre delar kvar. Klockan blev 11:37, om en timme skulle jag vara på vägverket. Suck.

Jag tittar på alla mina felaktiga svar och undrar många gånger varför jag skall veta hur mycket en lastbil får lasta när jag skall ha körkort för personbil. Suck igen.
Jag tittar ut genom fönstret och kommer på att jag borde äta innan jag går till vägverket. Jag undrar när jag skall hinna det. Mellan fönsterna, på väggen hänger det en tavla. En handgjord tavla med texten;

TÄNK POSITIVT!
Säg till dig själv varje morgon:
Det här blir en fin dag!
Du klarar mer än du tror!
Ingenting blir bättre av att oroa sig!
Man kan aldrig göra mer än sitt bästa!
Alltid finns det något att glädjas åt!
Jag känner mig i utmärkt form!
Idag skall jag göra någon glad!
Det är ingen idé att deppa!
Livet är härligt!
VAR OPTIMIST!



Jag tittade på tavlan och läste igen. Vad står det egentligen? Ja, jag förstår ju budskapet, men trots detta undrar jag vad det står.

Många kanske kan känna budskapet och få mer hopp och livsglädje, men till mig gav den mer av motsatsen, jag blev inte upprörd,utan  mer att jag lade mitt huvud på sned och inte höll med alls. Min första tanke gick till mina systerdöttrar som för snart nio månader sedan föddes och dog.

 Denna tavla som talar om för oss att livet är härligt, att det alltid finns något att glädjas åt och att det inte är någon idé att deppa fick mig att hoppas att det är många som inte vet mer om livets baksida än då. Synd bara att min verklighet ser annorlunda ut. 

Eftersom de enda orden som jag kunde ta till mig var "Man kan aldrig göra mer än sitt bästa!" så tittade jag en sista gång på mina underkända övningsprov och sen packade jag ihop mina saker, köpte en god smörgås och satte mig i solen.
Sen gick jag till vägverket för att göra mitt kunskapsprov.

Tillfälligt avbrott

Publicerat 2009-06-17 00:21:55 | i kategori Vardagsfokus
7 kommentarer


På grund av uppskrivning till körkortet imorgon, onsdag klockan 13:00 så har jag drabbats av tillfälligt Blogg-avbrott.
Jag arbetar med att lösa problemet så snart som möjligt. Önska mig lycka till och håll en tumme eller två!

Raou raou!!!

Publicerat 2009-06-15 00:45:20 | i kategori Samboliv blev separerat liv
6 kommentarer


(Bilden är tagen privat vid en reklamskylt för Liberos Tiger-kampanj.)



-Hur låter en katt? frågar jag min dotter,
16 månader gammal, medans vi tittar i en pekbok.
Hon kollar konstigt på mig, inget svar.

-Hur låter hästen då? fortsätter jag.
Hon tittar nu ännu mer konstigt och undrar vad jag håller på med.

-Hur låter fåret? 
Fortfarande inget intresse.

Hon tar tag i boken och bläddrar till en speciell sida.
Hon pekar på bilden och säger;
-Där! 
-Ja, en tiger
. svarar jag.

 -Raou Raou!!! Säger hon och skrattar högt.



Min bilskolelärare Tony Irving

Publicerat 2009-06-13 22:31:54 | i kategori Vardagsfokus
6 kommentarer

Har ni sett Let´s Dance någon gång på tv4? Kanske är en dum fråga, men det är faktiskt många som inte sett detta program, min väninna hade ingen aning om vad jag pratade om.

I detta underhållningsprogram, som går ut på att kändisar lär sig dansa pardans, så finns en välkänd jury och däribland en man vid namn Tony Irving. Han är en känd dansare och har många mästartitlar. Svenska komiker älskar att göra parodi på denna man, speciellt eftersom han har en sån där riktigt härlig brittisk accent och alltid säger "MEN" i varje mening.

"-Mycket snygg hållning, höftrörelserna var okej, MEN (Lång paus) du tappade stegen!" kan han låta.

Han får mig att tänka på min bilskolelärare. Han har alltid ett "MEN" med sig i bakfickan. Jag anar att han är perfektionist och vill att jag skall prestera perfekt, eller att han helt enkelt är en förklädd Tony Irving!

Min lärare säger istället; "-Mycket snygg parkering, bra val och bra avstånd. MEN du kanske skulle eventuellt vara lite mer åt det hållet!" eller "Bra körning, bra koll, MEN du skulle nog kollat en tredje gång på cykelbanan!" eller "Bra hastighet och bra avstånd MEN du skulle kört lite fortare ut på gatan för att tvinga de andra bilisterna att stanna för dig när högerregeln gäller!"

Ibland känner jag mig som en misslyckad dansare på dansgolvet i live-sändningen av Let´s Dance, men om jag låtsas att han har Tony Irvings accent så kan jag skratta lite med.

Jag hoppas bara att de på Vägverket vid uppkörningen inte är lika petiga som min lärare.

3 dagar kvar till uppskrivning, 8 dagar till uppkörning..

Publicerat 2009-06-13 21:00:16 | i kategori Vardagsfokus
3 kommentarer

Dagarna börjar nu närma sig, de smyger sig på och jag börjar undra vad jag gett mig in i egentligen. Sjukt konstig känsla.

På vägverkets hemsida kunde man se en liten filmsnutt om uppkörningen, och en del av den filmen var då eleven i filmen kört klart och vägverkets anställde, som skulle bedöma elevens körning, säger då; "-Du är tyvärr inte godkänd, men jag ska tala om för dig vad det är jag tycker att du skall öva på."

Jag hör den meningen om och om igen i mitt huvud.Jag drömmer mardrömmar om det. 

 "Du är tyvärr inte godkänd, men jag skall tala om för dig vad jag tycker att du skall öva på" 

I bilen påväg till halkbanan

Publicerat 2009-06-10 16:21:51 | i kategori Vardagsfokus
10 kommentarer

Fyra bilskolelever och en lärare sätter sig i bilen påväg till halkbanan.
Läraren ber om samtliga elevers legitimationer för att skriva upp vilka som kommit, medans en utav eleverna får köra den första biten. De andra tre eleverna sätter sig där bak. Däribland jag.

Läraren skriver ner i sina papper, och efter en liten stund så säger hon;

"-Och så har vi en gamling med oss i bilen idag!" Jag tittar mig runt omkring men kan inte se någon gamling i bilen. Jag undrar hur gammal eleven som kör kan vara och kollar i backspegeln för att försöka se hans ansikte.

Men när jag känner att de eleverna som satt bredvid mig tittar på mig och läraren fortsätter med att säga mitt födelseår så förstod jag att det var jag som var gamlingen.

Meny- Meddelanden- Skickade textmeddelanden

Publicerat 2009-06-09 22:45:50 | i kategori I min mobiltelefon
3 kommentarer

Skickat till: Patric <3
2009-06-09 07:30

"Jag var i min gamla skola från låg -och mellanstadiet, du var med mig.
Alla var med.
Vi var i en utav de stora salarna som fanns med alla våra vänner
och åt pizza, vi delade så alla fick lika mycket.
Plötsligt faller du ihop vid bordsraden bakom mig, likt ett epeleptiskt
anfall faller du ihop och min kontakt till dig bryts.

Jag tar med dig ut ur salen, genom korridoren, till toaletten.
I korridoren ser jag mörkklädda, beväpnade män nedanför trappan
och när vi går in på toaletten så hör jag att de kommer efter.

Jag spolar vatten i ditt ansikte och hör samtidigt hur männen frågar
vilken dörr vi tog. Jag får liv i dig samma sekund som de bryter upp
dörren, men vi lyckas smita ut en annan väg.

Utanför byggnaden har de rivit nästan allt, likt en byggarbetsplats
ligger det bråte överallt där fler av dem vaktar kring byggnaden.
Vi lyckas lura dem och kommer undan, men de jagar oss.

På bensinstationen bakom skolan förde de bort människor
för att tända eld på dem med bensin, de förde bort våra
vänner.

När de jagade oss besämmde vi oss för att splittra oss,
vi skulle ses vid gömstället.
Jag sprang dit.
Men du kom aldrig.

En vän till oss hittade mig och berättade att de tagit dig.
Du hade gömt dig för dem, men när du såg att de
sprang mot mitt håll så hade du hoppat fram för att ta
deras uppmärksamhet.
De tog dig till bensinmacken.
Som de andra.

Inatt så förlorade jag dig då du offrade dig för mitt liv.
Jag tackar gudarna för att det bara var en dröm.
Men känslan är kvar.
Känslan av att du är borta.

Lämna mig aldrig! "

Försäkrad

Publicerat 2009-06-05 00:45:27 | i kategori Vardagsfokus
2 kommentarer

Jag har funderat över försäkringar. Vi alla har väl någon (hoppas jag) och det är ju även lag för alla oss bilägare att ha minst en.
Vissa älskar försäkringar och har en till allt, hemmet, tv:n, mobilen, datorn, möblerna, barnen.. ja, numera kan man ju till och med försäkra sina kläder. Jag undrar om det finns något man inte kan försäkra, det finns ju till och med försäkringar till försäkringarna.

Men vissa är inte lika förtjusta i försäkringar. Vissa är emot lagen om bilförsäkring på alla bilar och anser att om det händer dem något i trafiken så kan de ju betala då istället för varje månad.

Efter att ha varit inne på min systers blogg så fick jag ännu mer tankar kring försäkringar. Samtalsämnet var gravidförsäkringar, då hon nyligen tecknat en åt min systerson i magen, och jag faschinerades av människors reflektioner kring försäkringar. Människorna som gillade försäkringar och människor som tyckte att de mer eller mindre inte behövs.

Jag själv försäkrar inte mina kläder, men min tummregel är att jag försäkrar allt som jag inte vill, eller kan, köpa nytt.
Vem vill köpa nytt hus om huset börjar brinna? till exempel.
En trafikförsäkring på bilen, som är obliatorisk för alla bilar, täcker inte mycket mer än skador på ANDRAS bilar om du krockar med dem, alltså inte din egen. Jag hade varit livrädd för att hamna i en krock om jag inte hade en helförsäkrad bil. Tänk om det blir inbrott i den? Och medans de bryter sin in i min bil så slår de in en ruta i mitt hus och tar min nya tv?

Men min viktigaste försäkring är den som är för min dotter. Min barnförsäkring täcker allt från skador, sjukdomar till dödsfall. Försäkringsbolag kan självklart inte väcka barn från de döda, men när ett barn dör så är det inte ovanligt att försäldrarna går i personlig konkurs då alla omkostnader är svåra att stå för, speciellt då de tappar förmågan att prestera och sjukersättningar inte räcker långt, om de får någon alls. Försäkringen skulle vid svåra sjukdomar eller dödsfall hålla vår familj på ekonomisk bana i alla fall, då den känslomässiga banan skulle försvinna. För vem vill tänka på pengar om ens älskade barn skulle bli allvarligt sjuka eller dö? Inte jag i alla fall.

I samtalet om gravidförsäkringar berättade en kvinna att hon hade haft en sådan när hon väntade sitt första barn, men eftersom att det gick så bra den gången så struntade hon i det när hon fick fler barn.
Åter igen tänker jag på försäkringar och jag har frågor som jag inte riktigt kan släppa;

Om huset inte började brinna förra året, säger vi då upp försäkringen till de resterande levnadsåren, eftersom det gick bra förra året?

39.3 grader

Publicerat 2009-06-02 20:11:08 | i kategori Vardagsfokus
6 kommentarer

39.3 visade termometern när min dotter vaknade idag. Eftersom detta är dag fem av feber som gått upp och ner så blev nästa station vårdcentralen. Läkaren fastslog öroninflammation och det blev antibiotikakur i 7 dagar.

Ner till apoteket för att hämta ut hennes recept. Skönt, bara 21 nummer före mig medans min dotter gråter och skriker "AJ!" och håller för sina öron. Ja, jag menar, det kunde ju lika gärna varit 30 nummer före.

Men när jag går där vaggandes fram och tillbaka med min gråtande 16 månader gamla dotter i väntan på vår tur kommer apotekets personal fram till mig.
"-Vilket nummer har ni? frågar hon och jag svarar. Sedan säger hon att hon ska se till att vi får hjälp och två minuter senare går vi ut från apotekets dörrar med en påse medicin.


Tusen tack aptekets personal som såg precis vad min dotter behövde! TACK!

Du sade det!

Publicerat 2009-06-01 00:44:16 | i kategori Vardagsfokus
6 kommentarer






Ja, jag är med förbannad! Så nu är mitt körprov bokat! Tack, Thessan!
Du sade det där lilla sista som jag behövde för att jag skulle boka!

Så om 3 veckor så kan denna oändligt jobbiga resa antingen vara över
..eller bara början på mer frustration.

Men om man aldrig testar, får man aldrig veta.